Kontakt

Bokning och information

031-334 16 00
kontakt@gunneboslott.se
Bokningen är bemannad helgfria vardagar kl. 09.30-12 samt kl. 13-16.

Verkställande direktör

Anki Sande
ann-christin.sande@gunneboslott.se
070-313 26 82

Marknad – och Försäljning, PRESS

Anneli Stahre
Marknads- och försäljningsansvarig
anneli.stahre@gunneboslott.se
070-780 02 03

Hanna Erlingson
Kommunikatör
hanna.erlingson@gunneboslott.se

Mikaela Tegström
Bokningsansvarig
mikaela.tegstrom@gunneboslott.se

Intendent

Johanna Lindén
Programansvarig
johanna.linden@gunneboslott.se
031-334 16 08

Butik

Tone Berget
Butiksansvarig
tone.berget@gunneboslott.se
031-334 16 16

Kaffehus och Krog

Patrik Sewerin
Restaurangchef och köksmästare
patrik.sewerin@gunneboslott.se
0706-01 58 07

Kök:

Diana Blania Björkman
Charlie Jaffe
Emelie Fransson

Bageri:

Susanna Broome
Camilla Kihl
Johanna Isaksson

Restaurang:

Jennifer Mitsrisai
Bert-Inge Lyander

Yrkeshögskola: trädgårdsmästare – hälsa, kultur och miljö

Johnny Mattsson
Utbildningsansvarig
johnny.mattsson@gunneboslott.se
070-882 41 54

Förvaltning och restaurering

Stefan Günther
Slottsarkitekt
Arkitekt SAR/MSA, Tekn. dr. i arkitekturhistoria
stefan.gunther@gunneboslott.se
070-257 67 85

Andreas Bergerson
Snickare
andreas.bergeson@gunneboslott.se

Magnus Wellin
Timmerman
magnus.wellin@gunneboslott.se

Susanna Holmström
Fönstersnickare
Susanna.holmstrom@gunneboslott.se

Panos Mamakos
Bildhuggare

Trädgård och Landskap

Joakim Seiler
Chefsträdgårdsmästare
Filosofie doktor i kulturvård
joakim.seiler@gunneboslott.se
070-342 07 94

Marica Wettergren
Ansvarig trädgårdsmästare
marica.wettergren@gunneboslott.se
0703-42 07 99

Viola Johansson
Trädgårdmästare, utbildningsansvarig ”Slow Flower”
viola.johansson@gunneboslott.se

Camilla Wihlander
Trädgårdsmästare
camilla.wihlander@gunneboslott.se

Daniel Lundberg
Trädgårdsmästare
daniel.lundberg@gunneboslott.se

Siri Berg
Kusk, djurhållning
siri.berg@gunneboslott.se

Drift och underhåll

Bengt Kanebratt
Driftsansvarig
bengt.kanebratt@gunneboslott.se
070-342 07 89

Anders Lindström
Fastighetsskötsel och landskapsvård
anders.lindstrom@gunneboslott.se

Annelie Johansson
Lokalvård

Savo Karanovic

Krister Berg

Ingvar Andersson

Mikael Glad

Arne Andersson

Ekonomi och Administration

Josefina Mast
Ekonomiansvarig
josefina.mast@gunneboslott.se
031-334 16 25

Madeleine Nilsson
Ekonomiadministration
Madeleine.nilsson@gunneboslott.se

Personalchef

Liina Persson
liina.persson@gunneboslott.se
031-334 16 03