Kontakt

Har du frågor inför ditt besök, våra evenemang eller önskar du att göra en bokning. Kontakta oss gärna så hjälper vi dig! Kanske finns svaret på din fråga redan här:

Öppettider och entréavgift
Boka bord i restaurangen
Biljetter till våra guidade turer och evenemang
Vanliga frågor och svar

Bokning och information

031-334 16 00 (bokningstelefonen är bemannad helgfria vardagar kl. 10-12.)
kontakt@gunneboslott.se

Söker du någon i personalen?


Verkställande direktör

Anki Sande
ann-christin.sande@gunneboslott.se
070-313 26 82

Marknad – och Försäljning, PRESS

Anneli Stahre
Marknads- och försäljningsansvarig
anneli.stahre@gunneboslott.se
070-780 02 03

Hanna Erlingson
Digital kommunikatör
hanna.erlingson@gunneboslott.se

Mikaela Tegström
Bokningsansvarig
mikaela.tegstrom@gunneboslott.se

Intendent och programansvarig

Johanna Lindén
Programansvarig
johanna.linden@gunneboslott.se
0703-420787

Camilla Wihlander
Projektledare
camilla.wihlander@gunneboslott.se

Butik

Tone Berget
Butiksansvarig
tone.berget@gunneboslott.se
031-334 16 00 (alt. 3)

Kaffehus och Krog

Patrik Sewerin
Köksmästare
patrik.sewerin@gunneboslott.se
031-334 16 00

Iza Knutsson
Restaurangansvarig
iza.knutsson@gunneboslott.se
031-334 16 00

 

Bageri:

Anna Groneberg

Bageriansvarig/ Miljö & Hållbarhetsansvarig

anna.groneberg@gunneboslott.se
031-334 16 00

Yrkeshögskola: trädgårdsmästare – hälsa, kultur och miljö

Johnny Mattsson
Utbildningsansvarig
johnny.mattsson@gunneboslott.se
070-882 41 54

Förvaltning och restaurering

Stefan Günther
Slottsarkitekt
Arkitekt SAR/MSA, Tekn. dr. i arkitekturhistoria
stefan.gunther@gunneboslott.se
070-257 67 85

Andreas Bergerson, föräldrarledig hösten 2021
Snickare
andreas.bergeson@gunneboslott.se

Magnus Welin
Timmerman
magnus.welin@gunneboslott.se

Susanna Holmström
Fönstersnickare
Susanna.holmstrom@gunneboslott.se

Trädgård och Landskap

Joakim Seiler
Chefsträdgårdsmästare
Filosofie doktor i kulturvård
joakim.seiler@gunneboslott.se
070-342 07 94

Marica Wettergren
Ansvarig trädgårdsmästare
marica.wettergren@gunneboslott.se
0703-42 07 99

Viola Johansson
Trädgårdsmästare, utbildningsansvarig Slow Flowers
viola.johansson@gunneboslott.se

Camilla Wihlander
Trädgårdsmästare, deltid
camilla.wihlander@gunneboslott.se

Daniel Lundberg
Trädgårdsmästare
daniel.lundberg@gunneboslott.se

Drift och underhåll

Bengt Kanebratt
Driftsansvarig
bengt.kanebratt@gunneboslott.se
070-342 07 89

Anders Lindström
Fastighetsskötsel och landskapsvård
anders.lindstrom@gunneboslott.se

Annelie Johansson
Lokalvård

Savo Karanovic, sjukskriven

Krister Berg

Ingvar Andersson

Mikael Glad

Arne Andersson

Ekonomi och Administration

Josefina Mast
Ekonomiansvarig
josefina.mast@gunneboslott.se
0733-198123

Madeleine Nilsson
Ekonomiadministration
Madeleine.nilsson@gunneboslott.se

HR- och planeringssamordnare

Heidi Ketola
heidi.ketola@gunneboslott.se
0703-420798